A SECRET WEAPON FOR ODKLEJENIE SIATKóWKI

A Secret Weapon For odklejenie siatkówki

A Secret Weapon For odklejenie siatkówki

Blog Article

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych.

Operacja przede wszystkim jest stosowana w przypadku przedarciowego odwarstwienia. Wówczas wykonywany jest wszczep wewnątrzgałkowy, który jest przyszywany do gałki ocznej.

Jest to o tyle istotne, że siatkówka i przylegające do niej z przodu ciało szkliste nie mają własnych naczyń krwionośnych. Jedynym źródłem zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze jest więc naczyniówka. Brak kontaktu tych dwóch struktur sprawia, że niedotleniona siatkówka przestaje funkcjonować.

Nie ma sposobu, aby w pełni zapobiec odwarstwieniu siatkówki. Choroba ta może wystąpić z różnych powodów, takich jak urazy oka, cukrzyca czy zwykłe starzenie się.

Pociąga to za sobą tworzenie zniekształconych obrazów, występowanie ciemnych plamek w polu widzenia, a także ryzyko utraty wzroku. Dlatego wszelkie pojawiające się problemy związane ze wzrokiem należy zawsze skonsultować z okulistą. 

Leczenie odwarstwienia siatkówki zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej lokalizacji. W przypadku niewielkiego odwarstwienia website siatkówki, lekarz może zdecydować się na regularne monitorowanie stanu oka, bez interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak odwarstwienie jest większe, konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Męty te nie zanikają, pozostają na „zawsze”, choć większość pacjentów nie zwraca na nie uwagi. Jeżeli kurczeniu się ciała szklistego będzie towarzyszyło pociąganie siatkówki, pacjent może obserwować krótkie, silne wrażenia świetlne określane jako błyski (inaczej fotopsje), które zazwyczaj szybko ustępują. Ten fizjologiczny proces odłączania się ciała szklistego może u niektórych osób prowadzić do powikłań. W miejscach, w których kurczące się i odłączające od siatkówki ciało szkliste silniej przylega do niej, mogą powstać przedarcia i otwory. Płyn z wnętrza gałki ocznej może przez nie dostawać się pod siatkówkę, powodując przedarciowe (otworopochodne) odwarstwienie siatkówki. Odwarstwienie pojawia się zazwyczaj w części obwodowej siatkówki, jednak szybko postępuje, obejmując całą jej powierzchnię.

Operacja zaćmy jest obecnie jedyną skuteczną varietyą leczenia katarakty. Jednak jak każda procedura medyczna jest obarczona pewnym (choć niskim) ryzykiem powikłań (dotyczy około 1% przypadków). Najczęściej stosowaną metodą usuwania zaćmy jest ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja, która polega na nacięciu rogówki, rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej struktury z oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Objawy odklejenia siatkówki dzielą się na przedmiotowe i podmiotowe. Wśród pierwszych wyróżnia się m.in. niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki oraz pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu oraz obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników.

Przeziębienie i grypa Jak uniknąć przeziębienia? Domowe sposoby na zapobieganie przeziębieniu

U Pacjentów z trakcyjnym odwarstwieniem siatkówki dochodzi do stopniowego obniżenia ostrości widzenia, krzywienia obrazu i metamorfopsji. Przy odmianie wysiękowej pojawiają się męty przed okiem, a gdy choroba obejmie plamkę, następują zaburzenia widzenia centralnego.

W przypadku potwierdzenia odwarstwienia siatkówki, konieczne może być natychmiastowe leczenie, aby zapobiec utracie wzroku. W kolejnej części naszego postu na blogu omówimy metody leczenia odwarstwienia siatkówki.

Przyczyną odklejenia siatkówki w przebiegu cukrzycy jest powstawanie nowych, niepełnowartościowych naczyń, które pękając, powodują krwawienia wewnątrzgałkowe. Krwiaki organizują się, włóknieją, a rozrost tkanki włóknistej powoduje wcześniej opisane zmiany.

Funkcje tego elementu gałki ocznej są tak istotne, że nie możesz do tego doprowadzić, ponieważ przyczyni się to do zaburzeń fotoreceptorów, odpowiadających za odbieranie świata zewnętrznego.

Report this page